Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά
 

 

 

Βραβεία 2017

Untitled Document

1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΣΙΝΓΚΑΛ;
KANI SHINGAL?
Greece Σκην.: Γκοσλ Χανς Ούλριχ, Ράλλης Άγγελος
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΣΙΩΠΗΛΟΣ ΜΑΡΤΥΡΑΣ
SILENT WITNESS
Greece Σκην.: Κουτσιαμπασάκος Δημήτρης
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους VILLAGE POTEMKIN Greece Σκην.: Ιγνατιάδης Δομίνικος
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΒΕΛΙΟΣ: Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΑΠΟΦΑΣΗ
ALEXANDROS VELIOS: THE LAST DECISION
Greece Σκην.: Τολάκης Αντώνης
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΤΡΟΥ ΜΠΛΟΥ
TRUE BLUE
Greece Σκην.: Ραφτογιάννης Χάρης
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΔΕΝΔΡΟ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΤΗΚΑ, ΤΟ
TREE I DREAMT, THE
Greece Σκην.: Αλχατζίδης Δημήτρης
1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους HIGHWAY REST STOP France Σκην.: Ingold Isabelle
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους MUJERES DECIDEN, LAS
LET WOMEN CHOOSE
Ecuador Σκην.: Yago Xiana
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους PLACEBO: ALT RUSSIA UK Σκην.: Targett-Adams Charlie
1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους WHITE: A SEASON IN THE LIFE OF JOHN EVANS USA Σκην.: Montes-Bradley Eduardo
2ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους SAN SABBA UK Σκην.: Turina Romana
3ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μικρού Μήκους TOUCH OF AN ANGEL, THE Poland Σκην.: Pawlowski Marek Tomasz
1ο Βραβείο Φεστιβάλ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΤΗΣ
EMBRACED
Greece Σκην.: Καρρά Χαριτίνη
2ο Βραβείο Φεστιβάλ ΑΣΤΕΡΟΕΙΔΗΣ
ASTEROID
Greece Σκην.: Γιαννάκης Θωμάς
3ο Βραβείο Φεστιβάλ JEAN Greece Σκην.: Σπυροπούλου Τζούλια
Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής HUMMUS THE MOVIE Germany, Greece, Israel, Lebanon, Ukraine, UK, USA Σκην.: Goldberg Baruch, Rosenfeld Oren
Βραβείο Φεστιβάλ SING FOR ME Canada, Iraq, Italy Σκην.: Waham Sama
Βραβείο Φεστιβάλ GRANDE MONNEZZA - LIFE BY THE LANDFILL, LA Italy Σκην.: Bellini Chiara
Βραβείο Φεστιβάλ BAR MARIO Italy Σκην.: Lisci Stefano
Βραβείο Φεστιβάλ GOVAN YOUNG UK Σκην.: Archibald David, Clark Martin, Connolly Cara
Βραβείο Φεστιβάλ MAN WHO CAN'T GET ENOUGH OF ARCHITECTURE: NISAN YAUBYAN, THE Turkey Σκην.: Saskal Atom
Βραβείο Φεστιβάλ QUE TE PRECUPA?
WHAT WORRIES YOU?
Argentina Σκην.: Raspanti Sebastian
Βραβείο Φεστιβάλ SHAO NIAN, XIAO ZHAO
YOUNG PATRIOT, A
Putonghua Σκην.: Haibin Du
Βραβείο Φεστιβάλ ROMA ATHENS - LOVE IN THE TIME OF MYKONOS Italy, Greece Σκην.: Kunstler Thomas
Βραβείο Κινέζικου Κινηματογράφου SUMMER AT TEN China Σκην.: Hao Chen
Βραβείο Κοινού ΘΥΜΑΜΑΙ
I REMEMBER
Greece Σκην.: Κυρλίδης Μενέλαος

Επιτροπές 2017

Untitled Document

Προκριματική

Ελένη Βλάσση


Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ, Δημοσιογράφος, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Νικόλ Αλεξανδροπούλου


Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Ηθοποιός


Κώστας Κωνσταντινίδης


Κριτικός Κινηματογράφου, Μέλος των: Πανελλήνιας Ένωσης Κριτικών Κινηματογράφου & Ελληνικής Ακαδημίας Κινηματογράφου



Κριτική

Ορέστης Ανδρεαδάκης (Πρόεδρος)


Κριτικός Κινηματογράφου, Καλλιτεχνικός Διευθυντής Φεστιβάλ Θεσσαλονίκης


Αντώνης Κόκκινος


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Γιάννης Σολδάτος


Εκδότης, Συγγραφέας, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Μένος Δελιοτζάκης


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Προϊστάμενος του Τμήματος Προγράμματος ΕΡΤ ΑΕ


Χριστόφορος Χαραλαμπάκης


Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών