Αστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια ΑνενεργάΑστέρια Ανενεργά
 

 

 

Βραβεία 2016

Untitled Document

1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους memORIA Greece Σκην.: Ιατρού Γιώργος
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους LUDLOW, ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΣΤΟΥΣ ΠΟΛΕΜΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΑΚΑ
LUDLOW, GREEK AMERICANS IN THE COLORADO COAL WORLD
Greece Σκην.: Βαρδαρός Λεωνίδας
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μεγάλου Μήκους UN CONDOR Greece Σκην.: Κολόζης Γιάννης
1ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΜΑΚΡΟΒΟΥΤΙ
LONG DIVE
Greece Σκην.: Μπόικο Ιρίνα
2ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους aPOLIS Greece Σκην.: Τζόβα Κατερίνα
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους FORTRESS EUROPE Greece Σκην.: Παλάσκας Σωτήρης
3ο Βραβείο Ελληνικής Ταινίας Μικρού Μήκους ΚΗΦΙΣΙΑ-ΟΜΟΝΟΙΑ
KIFISIA-OMONIA
Greece Σκην.: Κυρλίδης Μενέλαος
1ο Βραβείο Ξένης Ταινίας Μεγάλου Μήκους ΜΙΚΡΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΡΟΜΑ
SHORT GYPSY STORIES
Greece Σκην.: Ψυλλάκης Σταύρος
1ο Βραβείο MATERIA PRIMA Chile Σκην.: Mellado Christian
2o Βραβείο HODA'S STORY State of Palestine Σκην.: Eriksson Johan
3ο Βραβείο LANDSCAPE WITHIN, THE Philippines Σκην.: Capranico Andrea
Τιμητική Διάκριση ΜΕ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ
MEMORIES AND SONGS
Greece Σκην.: Παπαστεφάνου Στέλλα
Τιμητική Διάκριση ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ
FROM GENERATION TO GENERATION
Greece Σκην.: Καμαρίτης Όμηρος, Κορνιλάκη Ιωάννα, Σκύβαλος Αντώνης
Τιμητική Διάκριση ΚΕΝΤΡΙΣΜΑ ΓΗΣ
EARTH'S STING
Greece Σκην.: Μαυροφοράκης Χάρης
Ειδικό Βραβείο Κριτικής Επιτροπής ΠΩΣ ΝΑ ΣΩΠΑΣΩ
I CAN'T STAY SILENT
Greece Σκην.: Μαραγκός Θόδωρος
Βραβείο Φεστιβάλ FINDING MY LEGS UK, Kourdistan Σκην.: Amin Sabir Alan
Βραβείο Φεστιβάλ ΑΠΟ ΓΕΝΙΑ ΣΕ ΓΕΝΙΑ
FROM GENERATION TO GENERATION
Greece Σκην.: Καμαρίτης Όμηρος, Κορνιλάκη Ιωάννα, Σκύβαλος Αντώνης
Βραβείο Κοινού TIBETAN GIRL, THE China Σκην.: Chunchao Tang, Huaqing Jin
Βραβείο Κοινού HUDO VREME
ABIDANCE
Croatia Σκην.: Jukic Tomislava, Strelec Anja
Βραβείο Κοινού ΚΗΦΙΣΙΑ-ΟΜΟΝΟΙΑ
KIFISIA-OMONIA
Greece Σκην.: Κυρλίδης Μενέλαος

Επιτροπές 2016

Untitled Document

Προκριματική

Ελένη Βλάσση


Καλλιτεχνική Διευθύντρια Φεστιβάλ, Δημοσιογράφος, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Φάνης Δούσκος


Κοινωνιολόγος, Συγγραφέας, Δικηγόρος, Σκηνοθέτης, Δ/ντής Φωτογραφίας


Φίλιππος Νικολόπουλος


Κοινωνιολόγος, Συγγραφέας, Δικηγόρος



Κριτική

Νίκος Καβουκίδης (Πρόεδρος)


Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Διευθυντής Φωτογαφίας


Αντώνης Κόκκινος


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Γιάννης Σολδάτος


Εκδότης, Συγγραφέας, Παραγωγός, Σκηνοθέτης, Σεναριογράφος


Μένος Δελιοτζάκης


Πολιτικός Μηχανικός, Σκηνοθέτης, Προϊστάμενος του Τμήματος Προγράμματος ΕΡΤ ΑΕ


Χριστόφορος Χαραλαμπάκης


Καθηγητής Γλωσσολογίας στο Πανεπιστήμιο Αθηνών